Tíz legjobb keményvonalas scifi szerepjáték
Export cikk nagyívű csillagközi kalandokhoz.
Szóval ez egy angol cikk fordítása, visszafogott terjedelmű hozzászólásokkal. Tehát a játékok összeválogatása és sorrendbe helyezése is az eredeti cikk írójáé, viszont a toplisták hagyományaihoz híven átrendeztem visszafele, vagyis a tizedik helyezettől tart az első helyezettig. (Hard, vagyis kemény vagy keményvonalas scifiknek szokták hívni a tudományos valósághoz és elméletekhez jobban ragaszkodó könyveket, filmeket. Ilyen például az 2001 Űrodüsszeia, Stanislaw Lem: Solaris, Napfény, A nyolcadik utas: a halál, Lost in Space [a 2018-ban újraindult sorozat], Hold, Gyilkos bolygó.)
FRISSÜLÉS! (24.10.10.) A minap a Steam oldalon találtam egy hard scifi videójátékot, feltétlenül ajánlom: Space Engineers. Van hozzá egy csomó különböző kiegészítő csomag is (egyben természetesen jutányosabb áron vásárolható). Nagyon összetett játék, intézheted az űrbázis működését, építését, vezethetsz űrhajót és egyéb járművet, de mintha FPS lehetőséget is láttam volna a bemutató videóban. Durvajó!
———————
Az ismeretlen varázsa, az űrkutatás izgalma és a tudományosan megalapozott keretvilágok kihívása. Üdvözlünk a kemény scifi szerepjátékok univerzumában! Itt nem csak futurisztikus történetekről van szó, hanem tudományos koncepciókra épülő narratívák megalkotásáról, melyek kritikus gondolkodásra késztetik a játékosokat, miközben transzhumán összeesküvések, szingularitás utáni társadalmak és az űr tágassága között ténferegnek. Bemutatjuk a tíz legjobb szerepjátékot, melyek mesterien ragadják meg a kemény scifi lényegét.
10) High Colonies
A High Colonies egy olyan világba vezeti be a játékosokat, ahol aprólékosan hozták létre az emberi kolóniákat a naprendszerben. Az űr hatalmas hátterében a társadalmi bonyodalmak, a technológiai csodák és a bolygóközi lét kiszámíthatatlan kihívásai között kell eligazodnod. A nyüzsgő űrkikötőktől a távoli előőrsökig a naprendszer tele van történetekkel, amelyek arra várnak, hogy elmeséljük őket. Készen állsz arra, hogy helyet vájj magadnak a csillagok között, és alakítsd az emberi kolonizáció jövőjét?
• A második kiadás megvásároható PDF formátumban a DriveThruRPG oldalon.
• Birkás Barnabás ismertetői: első kiadás és második kiadás
• Érdemes még megjegyezni, hogy Barnabás tervezi a magyar nyelven kiadatását, de egyelőre még a Castle Falkenstein kiegészítők fordítása és írása(!) van soron, valamint a Százkorona szerepjáték megírása. Vagyis centit még ne álljunk neki vagdosni, de reménykedni azért lehet.
9) 2300 AD
Kr.u. 2300-ban járunk, és az általunk ismert világ drasztikus változásokon ment keresztül a híres poszt-apokaliptikus játék, a Twilight: 2000 kemény scifi folytatásában. Miközben az emberiség újjáépíti és kiterjeszti látókörét, a játékosok belekeverednek a csillagközi diplomácia, az ősi idegen civilizációk és a romokban heverő világ maradványainak bonyolult hálójába. A múlt sebhelyei még mindig nyilvánvalóak, a jövő azonban számtalan kalandot tartogat, amelyek felfedezésre várnak. Szeretnél egy olyan galaxisban utazni, amely magán viseli a történelem leckéinek nyomait? (Ez a játék is a Traveller szabályrendszerét használja.)
• Megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide. (Kicsit meglepődtem, de általában drágábbak a kiadványai, mint a Traveller játéké.)
• A RetroRPG blog MegaTraveller játékot bemutató írásának végén van egy összehasonlítás a Traveller különböző változatairól.
8) Blue Planet
Indulj útnak a Blue Planet hangulatos szerepjátékába, mely egy víz uralta, messze a jövőben játszódó világba kalauzolja a játékosokat. Miközben civilizációk emelkednek és buknak a hullámok alatt, a kalandorok politikai intrikák, környezeti kihívások és a mélytengeri felfedezés rejtelmei között navigálnak. Ezen az óceáni kiterjedésen minden fodrozódás egy történetet mesél el, és a sors hullámai várják azokat, akik elég bátrak ahhoz, hogy a mélybe merüljenek. Kíváncsivá tesz az ismeretlen vizek feltérképezésének és a tenger alatti titkok felfedezésének gondolata?
• Ez a játék és több kiegészítője Bakk László fordításában magyar nyelven is megvásárolható PDF változatban és kötve-fűzve: kattints ide.
7) Nova Praxis
A Nova Praxis birodalmában a szingularitás utáni világ elevenedik meg, és futurisztikus lehetőségekben gazdag játékhelyszínt kínál. A dinamikus Fate szabályrendszert kihasználva a játékosok egy olyan valósággal találkoznak, melyet a technológiai transzcendencia alakított át, ahol az emberiség lényege válaszúthoz érkezett. Ez egy olyan univerzum, ahol a digitális és az organikus egybeolvad, mélyreható kalandokat és mély filozófiai kihívásokat ígérve. Állj készen, hogy szembenézz egy fejlett társadalom etikai dilemmáival, és utat törj magadnak a szingularitás utáni korszakban!
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide.
6) Transhuman Space
Kalandozz a 22. századba a Transhuman Space játékkal (a harmadik kiadású GURPS szabályrendszert használja), mely a transzhumanista eszméket valló társadalom összetettségét tárja eléd. Miközben az emberiség a fejlett technológiák segítségével felgyorsítja fejlődését, a játékosok egy olyan világban keresik boldogulásukat, amely tele van lehetőségekkel és egzisztenciális kihívásokkal. A biotechnológiától a digitális tudatosságig minden döntés az emberiség jövőjét alakíthatja ebben a bonyolult és etikailag terhelt környezetben.
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide.
5) Mindjammer
A Fate szabályrendszert használja, és a távoli jövő “köznépe” közt játszódik, ahol a kultúra, az emberiség és a felfedezés határai újradefiniálásra várnak. Ebben a hatalmas kozmoszban a játékosok kihívása, hogy újra felfedezzék egy ősi galaxis elveszett titkait, különös hangsúlyt fektetve a szociokulturális dinamikára. A csillagközi felfedezés találkozik a tudatosság rejtelmeivel, civilizációs, kalandos és önfelfedező történeteket szőve. Szeretné megrajzolni az útját a csillagok között, és megérteni az emberiség folyamatosan fejlődő történetét?
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide.
4) Eclipse Phase
A játék egy borzongató poszt-apokaliptikus környezetbe merül, ahol az emberiség, amely már a szakadék szélén áll, a transzhumán evolúcióval és fenyegető összeesküvésekkel küzd. A játékban az egzisztenciális horror keveredik a csúcstechnológiás csodákkal, és a játékosok szembesülnek azzal, hogy hol a helyük a kataklizmikus események által örökre megváltoztatott világban. A szokásos csatákon túl ez a játék mély filozófiai és etikai dilemmákat feszeget, így minden döntésnek hatása van. Azoknak készült, akik elég bátrak ahhoz, hogy szembenézzenek egy olyan jövővel, ahol az identitás, az összeesküvés és az emberiség lényege változóban van.
3) Stars Without Number
Ez a játék egy olyan “homokozó” univerzumba invitálja a játékosokat, amely a retro-future esztétikáját a klasszikus scifi mélységével ötvözi. Hatalmas játszóteret kínál a csillagközi kalandokhoz, és meséket sző az űrkutatásról, elfeledett romokról és technológiai csodákról. A homokozó jellegének köszönhetően a történeteknek csak a képzelet szabhat határt, így a kalandorok maguk alakíthatják ki útjukat a csillagok között.
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide, sőt van egy kicsit rövidebb, ám ingyenes változata is a játéknak.
2) Traveller
A sci-fi szerepjátékok egyik sarokköve, több évtizedes örökséggel rendelkezik. A bonyolult keretvilágáról híres játék egy olyan galaxisba kalauzolja el a játékosokat, mely tele van különböző kultúrákkal, összetett politikával és megfejtésre váró rejtélyekkel. Az évek során csiszolt mechanika mélységet és részletességet kínál, lehetővé téve a kalandorok számára, hogy valóban elmerüljenek az űrhajós kalandokban. Akár idegen civilizációkkal kereskedsz, akár űrhajócsatákban veszel részt, vagy feltáratlan világokat térképezel fel, a Traveller olyan utazást ígér, amilyet még nem láttál. Szeretnél belevágni egy tartós űrodüsszeiába?
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide.
• Ezúton is ajánlanám a RetroRPG blog ismertetőjét a MegaTraveller játékról.
• Érdemes megjegyezni, hogy a Traveller-rel játszottak a később hatalmas sikerű Elite című videójáték írói is, talán azt is lehet mondani, hogy ebből merítették az alapötletet.
1) Expanse RPG
Az elismert könyv- és tévésorozat lenyűgöző adaptációja (magyarul A térség címet kapta). Tapasztald meg a valósághű űrutazás és a bonyolult politikai dinamika által meghatározott univerzumot. Egy aprólékosan kidolgozott kozmoszban játszódik, döntéseid visszhangoznak az űr tágasságában, és egyszerre igényelnek stratégiát és diplomáciát. Akár a földi előkelőségek, akár egy szívós övlakó (belter) szerepét öltöd magadra, minden lépésednek következményei lesznek. Készen állsz egy olyan galaxisban navigálni, ahol a tetteknek erősek a következményei?
• A játék megvásárolható a DriveThruRPG oldalon: kattints ide.
Tiszteletbeli megemlítések
Bár top tízes listánk a kemény scifi szerepjátékok figyelemre méltó választékát mutatja be, van néhány olyan cím, amely különleges elismerést érdemel a műfaj egyedi megközelítéséért:
Sufficiently Advanced: A fejlett technológia társadalmi és filozófiai következményeinek mélyére ásva a ez a játék kiemelkedik a szilárd tudományos alapokon nyugvó narratíva iránti elkötelezettségével. A játék elkerüli a “mágiaszerű” magyarázatokat, és arra készteti a játékosokat, hogy megküzdjenek a technológiailag fejlett univerzum mélyreható következményeivel és etikai dilemmáival. Azok számára, akik szeretnének szembenézni a jövő erkölcsi útvesztőivel, és elfogadni egy olyan narratívát, ahol a technológia alakítja a kultúrát és a létezést.
Diaspora: A Fate szabályrendszerét kihasználva ez a játék az űrutazás, az intenzív harc és a bonyolult társadalmi interakciók zord, kemény scifi felfedezését mutatja be. A keretvilág retro-futurisztikus hangulatot áraszt, és arra invitálja a játékosokat, hogy feltérképezzenek feltáratlan területeket, és részt vegyenek nagy tétű csillagközi drámákban. Az űr vákuumától kezdve a galaktikus civilizációk nyüzsgő központjaiig minden döntés következményektől visszhangzik. Ha egy nagy adag realizmussal teli űrutazás élményére vágysz, ez a játék lebilincselő utazást ígér.
———————
Hát ez volt a toplista. Néhány megjegyzésem.
• Kifejezetten hiányolom a listáról a Hostile játékot (ami nem mellesleg ugye szintén a Traveller rendszerét használja), viszont örülök, hogy a High Colonies is szerepel rajta. Illetve ha a Traveller és a Stars Without Number is felkerülhettek a listára kemény scifiként, akkor speciel én felraktam volna az Elite: Dangerous RPG játékot is.
• A Traveller nyilván kihagyhatatlan egy ilyen listáról, mint a legelső valóban scifi szerepjáték (1977-ben adták ki az első változatot). Ha viszont a toplista a keményvonalas scifi játékokról szól, akkor pár játéknak illene megelőznie egy ilyen listán, például a High Colonies-nak, a 2300AD-nek és a Blue Planet-nek is.
• Őszintén szólva nem nagyon vagyok oda az erősen transzhumán világokért, és talán ebbéli elfogultságom okozza, hogy az ehhez kapcsolódó játékok kicsit bökik a csőrömet egy ilyen listán (Transhuman Space, Eclipse Phase, Nova Praxis), szerintem ezekből elég lett volna egyet felsorolni (nekem a Transhuman Space-re esett volna a választásom, nem csak rangidőssége miatt).
• Ha transzhumános scifik is felkerülhettek, akkor méltányos lenne megemlíteni a Cyberpunk 2.0.2.0. játék Near Orbit és Deep Space kiegészítőit is. Tudom, hogy ezek “csak” kiegészítők és nem önálló játékok, de mind a szabályrendszere, mind a benne leírt technológia alapján teljesen beleillik szerintem a képbe.
• A Stars Without Number-t remek “homokozó” scifi játéknak tartom, de nálam itt is rezeg egy kicsit a léc, hogy én ráraktam volna-e egy olyan listára, ami a kemény scifi játékok közt mazsoláz. Értem, hogy több benne a “sci”, mint a Csillagok Háborújában, a Csillagközi Szökevényekben vagy a Csillagkapu sorozatokban, de az Űrszekereknél, a Babylon5-nél és az újabbik Csillagközi Romboló sorozatnál már nem nagyon... de ezek játékos adaptációi sem szerepelnek a listán. És ami azt illeti, a részben Dungeons&Dragons örökségű szabályrendszer sem a keményvonalas hangulatot támasztja alá, de ez talán már másodlagos szempont, könnyen áthidalható.
Hasonló zsánerű linkek az oldalamon:
• Lasers & Feelings
• Elite
• Elite Dangerous szerepjáték
• Star Trek Hack
• Project Firestart (C64 akció-kaland játék)
Kommentben leírhatod, hogy szerinted mik maradtak ki a listából, amiknek szerepelnie kellett volna, de megírhatod a saját tizes toplistádat is.